15.11.2010 г.

Защо няма пари за пенсии?

Димитър ПЕТКОВ
  Много често възрастните хора се питат, дали е честно при полаган тежък и усилен труд на млади години, сега да нямат достойни старини и достатъчно големи пенсии, които да им дават възможност за един спокоен живот. Най-честото оправдание е, че няма пари, но за съжаление нищо съществено не се прави по този проблем.
   Желанието на пенсионеритеда бъде създаден пенсионен фонд отделен от държавният бюджет,  чийто излишъци да бъдат инвестирани в дивиденти и в допълнително увеличаване на песиите, бе възможно  най-добрто което можеше да се случи на  българската пенсионна система. Така за един кратък период от време от 1996 до 1998 год. в него бяха натрупани повече от 112млн. деноминирани лева.Естествено парите по този фонд щяха да растат, ако след 2000год. всички правителства  не бяха предприели пагубни мерки да предизвикат не достиг на средства и да замразят пенсиите. Действията от тази разрушителна политика доведоха до там, че в момента 60 процента от парите  необходими за изплащането им идват от държавния бюджет.  Разрушителните действия  на сини, жълти, червени и не е ясно още какви се изразяват в постоянно повишаващи се разходи и постоянно намаляващи приходи за този фонд.
    Уж да бъде облекчен бизнеса, осигоровките за фонд „Пенсии” за 10 години бяха намалени с повече от 16 процентни пункта. Хората бяха разделени на такива, които са родени преди 1960год. и след тази дата, това допълнително утежни и намали средствата в пенсионния фонд, тъй като една голяма част от българското население започна да се осигурява в т.нар. универсални фондове, като „Задължително допълнително пенсионно осигуряване”, известно още като втори стълб. От фонд „Пенсии” отделиха и вноската за фонд „Безработица” и това допълнително утежни постъплението на пари за пенсии. Демогравската криза и постоянно застаряващото население,  миграцията на млади хора търсещи препитание в чужбина  и настоящата финансова криза също оказаха своето отрицателно въздействие.
    Прецизните изчисления показват, че ако не е била тази грабителска политика свързана с постоянното намаление на осигуровките и разединяване на пенсионния фонд , сега нямаше да има дефицит от 2060 милиона, а той е щял да разполага с над три милиарда лева излишък! Протестите на възрастните хора нямаше да бъдат толкова остри, ако с тези тотално загубени пари бяха открити нови работни места, ако бяха инвестирани в производство и ако благодарение на тях българската икономика беше по-конкурентно способна. За съжаление много от средствата за пенсии отидоха в строителството на луксозни вили и палати, в скъпи возила и яхти.

0 коментара:

Публикуване на коментар